رزولوشن چیست؟

رزولوشن چیست؟

بی شک کیفیت تصویر مهم ترین مقوله و مشخصه ی هر دوربین مداربسته است.

یکی از مهم ترین پارامتر های هر دوربین هنگام خرید آن کیفیت تصویر یا رزولوشن می باشد. کیفیت در زبان انگلیسی کیفیت را (Quality) می نامند اما رزولوشن که در اینجا مورد بحث است به معنای تفکیک پذیری است. تفکیک پذیری به معنای تراکم پیکسل ها می باشد و رزولوشن در واقع یک عدد است که حاصل ضرب تعداد ردیف های پیکسل های افقی در ردیف پیکسل های عمودی.

   

1

برای مثال یک صفحه نمایش با رزولوشن (720p) یا (720*1280) نشان می دهد که این صفحه نمایش از 1280 ردیف پیکسل افقی و 720 ردیف پیکسل عمودی تشکیل شده است. از ضرب این دو عدد به عددی تقریبا معادل (1MP) یا همان 1میلیون پیکسل میرسیم.

 

محاسبه اندازه صفحه نمایش

مثال ساده ای که برای تعریف رزولوشن می توان یک جدول را در نظر گرفت که 3 ردیف خانه عمودی و 3 ردیف خانه افقی دارد که از ضرب این دو مقدار به عدد 9 میرسیم  و در می یابیم که این جدول جمعا از 9 خانه یا پیکسل تشکیل شده است.

هر پیکسل را می توان یک مربع به ضلع تقریبی (0.36 میلی متر) در نظر گرفت و با ضرب این مقدار در تعداد کل ردیف های افقی یا عمودی می توان طول یا عرض صفحه نمایش را به دست آورد .

رزولوشن در دوربین مداربسته

بحث کیفیت تصویر در دوربین مداربسته همیشه داغ بوده و از گذشته تا به حال همیشه یکی از مهمترین مشخصه ها بوده است . در سالهای گذشته تکنولوژی های مختلفی وارد بازار شده اند و سپس با ظهور تکنولوژی جدید تری از دور خارج شده اند در این مقاله سعی داریم تاریخچه ای از تکنولوژی ها به شما ارائه کنیم . بهتر است کار خود را با تکنولوژی آنالوگ شروع مکینم.

 

کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ

به طور کلی دو استاندارد PAL و NTSC برای ارسال تصاویر تلویزیونی وجود دارد . سیستم های آنالوگ نیز به دو دسته تی وی لاین ( TVL ) و اچ دی ( HD ) تقسیم میشوند .

تیوی لاین :

تیوی لاین یک استاندارد برای رزولوشن دوربین های انالوگ محسوب میشود و همان مقدار پیکسل های عمودی در یک نمایشگر است که حداکثر مقدار آن 720 میباشد و اگر حتی شما تصویری با رزولوشن بالاتری دریافت کنید نمیتوانید آنرا با آن کیفیت نمایش دهید . این سیستم سالهاست که از رده خارج شده و پس از ورود دوربین های دیجیتال و حتی آنالوگ اچ دی دیگر جایی در بازار دوربین مدار بسته ندارند . اگر بخواهیم کیفیت تصویر در این دوربین ها را با سیستیم دوربین های دیجیتال و مگاپیکسلی مقایسه کنیم ، بالاترین کیفیت تصویر تیوی لاین که 720TVL میباشد فقط 0.56 مگاپیکسل می باشد که در مقایسه با سیستم های جدید بسیار ضعیف است .

پر کاربرد ترین رزولوشن چیستها در سیستم تیوی لاین D1 , Cif میباشند که در پایین میتوانید یک تصویر مشابه در آنها را ببینید و آنها را کیفیت های اچ دی مقایسه کنید .

در تصویر زیر می توانید کیفیت های CIF  و  D1 را ببینید که با کیفیت های بالاتری مانند Full HD یا 1080p مقایسه شده اند.

همانطور که مشاهده می کنید کیفیت های TV LINE نسبت به سیستم های دیجیتال و مگاپیکسلی چه مقدار ضعیف هستند. این سیستم ها سال هاست منسوخ شده اند و جایی در بازار امروز دوربین مداربسته ندارند

دیدگاهتان را بنویسید