فشرده سازی تصویر چیست؟

چرا از فشرده سازی تصاویر استفاده کنیم؟

با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی به مرور تجهیزات هر سیستم باید بروز شود. با ظهور هر تکنولوژی جدید نیازمند تغییر کلی در یک سیستم و خلق محصولات جدیدی هستیم . برای مثال در سالهای اخیر کیفیت تصویر دوربین های مدار بسته رشد بسیاری داشته است که در مقاله کیفیت تصویر (از اینجا بخوانید) آن را بررسی کرده ایم. همه می دانند که کیفیت تصویر بالاتر باعث رضایت بیشتر مصرف کننده خواهد بود اما باید یه این نکته توجه کرد که ” کیفیت تصویر بالاتر نیازمند فضای بیشتری برای ذخیره سازی است” . علاوه بر آن امروزه اکثر دوربین های مداربسته تحت شبکه قابلیت انتقال صدا دارند که همین امر نیز مجددا موجب افزایش فضای ذخیره سازی میشود و افزایش ذخیره سازی یعنی افزایش هزینه .

تاریخچه

همین موضوع باعث به وجود آمدن تکنولوژی به نام فشرده سازی تصاویر (Video Compression) شد. امروزه تقریبا تمامی دستگاه های ضبط کننده تصاویر ( DVR و NVR ) از فرمت های مختلف فشرده سازی استفاده می کنند تا حجم تصاویر ضبط شده کاهش یابد و مدت زمان بیشتری تصاویر را نگاه دارند. البته این تکنولوژی جدیدی نیست و خیلی ها نمیدانند که تقریبا تمامی تصاویر آنالوگ همیشه فشرده سازی می شدند. تعداد زیادی از کارشناسان و ریاضی دانان جهان در سالهای اخیر به دنبال راه های جدیدی بوده اند که با وجود بیشترین مقدار فشرده سازی کمترین افت در کیفیت تصویر را داشته باشیم.

کدام نوع فشرده سازی مناسب تر است؟

فرمت های مختلف فشرده سازی دارای مزایا ، معایب و کاربرد های مختلفی از جمله حجم داده ، قدرت پردازش و وضوح تصویر هستند. برای مثال فشرده سازی که برای یک دوربین مداربسته که وظیفه اش تشخیص هویت است با یک دوربین مداربسته که وظیفه اش تشخیص حرکت است متفاوت میباشد. به عنوان مثال شاید یک فرمت به خوبی حجم تصاویر را کاهش دهد ولی در ازای آن وضوح تصویر را نیز کاهش دهد و این برای مصرف کننده ای که نیاز به رزولوشن بالا دارد مناسب نمیباشد. هر مصرف کننده باید با توجه به نیاز خود فرمت فشرده سازی مناسب را انتخاب نماید.

انواع فرمت های فشرده سازی

به طور کلی انواع مختلفی از فرمت های فشرده سازی وجود دارد که در لیست زیر نامبرده شده اند:

  • H261
  • Motion JPEG, also written M-JPEG or M-JPG
  • Wavelet™
  • MPEG, also written mpg

در جدول زیر میتوانید جهت آشنایی تعدادی از تفاوت های این فرمت ها را مشاهده نمایید.

نوع فشرده ساز نرخ فشرده سازی فضای مورد نیاز فریم بر ثانیه کیفیت تصویر
M-JPEG کم زیاد 25 بالا
H261 خیلی زیاد کم 25 پایین
MPEG کم خیلی زیاد 25 خیلی بالا
Wavelet زیاد کم بالا

البته اکثر دستگاه های جدید (حتی دستگاه های نو نیم) از فرمت محبوب H.264 استفاده میکنند. برخی برند ها مانند هایکویژن و داهوا به دلیل معرفی دوربین های مداربسته جدید که با کیفیت های بالاتر تصویر برداری میکنند نیاز به فشرده ساز های قوی تری دارند که تعدادی از آنهارا نام برده ایم :

  • 264
  • 264+
  • 265
  • 265+

دیدگاهتان را بنویسید