Smart IR چیست؟

smart ir  چیست؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه سیستم های حفاظتی و نظارتی ، دوربین های مداربسته روز به زور مجهز تر می شوند. و کیفیت کار را از تمام لحاظ بالا میبرند. یکی از قابلیت هایی که روی اکثر دوربین ها امروزه مشاهده می شود ویژگی به اسم (smart ir) است. شاید برای بسیاری از خریداران یا مصرف کنندگان این سوال به وجود بیاید که این ویژگی به چه کاری می آید و یا نبود آن چه تاثیری بر روی تصاویر ضبط شده توسط دوربین می گذارد.

دوربین های مداربسته با استفاده از تکنولوژی های مختلف قادر به تصویر برداری در شب میباشند. به صورتی که در تاریکی مطلق میتوانند تصاویر را با کیفیت بالا ضبط و بر روی هارد  DVR ذخیره کنند. یکی از این تکنولوژی ها که باعث می شود دوربین مداربسته بتواند در تاریکی تصویر برداری کند مادون قرمز است که در این روش توسط LED های اشعه مادون قرمز ساطع میشود و باعث می شود دوربین بتواند تصاویر را با کیفیت بالا نمایش دهد.

حال میخواهیم بگوییم که فرق تصاویر ظبط شده با SMART IR و بدون آن در چه چیز است!

اگر در تاریکی مطلق که تصاویر توسط مادون های قرمز در حال فیلم برداری می باشد شخصی به دوربین نزدیک شود به دلیل نبود سیستم کنترل میزان شدت نور کم نشده و نور تابشی در فاصله کم بیشتر شده و تصویر آن فرد به خوبی نمایش داده نمیشود زیرا شدت نوری که به او برخورد میکند باعث می شود دوربین نتواند به خوبی تصویر برداری کند.

حال اگر تصاویر ضبط شده توسط دوربین هایی که از ویژگی smart ir برخوردار هستند را مشاهده کنیم در می یابیم که این سیستم مانند یه کنترل عمل میکند به طوری که وقتی جسمی نزدیک دوربین می شود شدت نور تابیده شده را کم میکند تا تصویر فرد به خوبی نمایش داده شود و این ویژگی باعث می شود که تصویر برداری در تاریکی مطلق از کیفیت بسیار بالایی برخوردار شود.

در زیر 2 نمونه تصویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته در تاریکی مطلق یکی با smart ir و دیگری بدون آن را مشاهده میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید