WDR چیست؟

WDR چیست

اگر دقت کرده باشید متوجه شده اید که درمکان هایی که اختلاف نور زیاد باشد دوربین مداربسته نمیتواند تصویر مطلوبی را به ما نمایش دهد .  منظور از اختلاف نور این است که دوربین در محیطی تاریک یا با نور مناسب نصب شده باشد ولی وجود یک دریچه ، درب ، پنجره و … باعث تابش نور زیاد به داخل آن مکان شده باشد و اصطلاحا  باعث ایجاد اختلاف سطح نور شده است.

نور زیاد باعث بسته تر شدن دریچه دیافراگم شده و باعث میشود که محیط های کم نورتر تاریک نمایش داده شوند. این اتفاق در بسیاری از مکان های مهمی که دوربین مداربسته در آنجا نصب شده است از جمله پارکینگ ها ، ورودی های اماکن ، ادارات و … رخ میدهد و یکی از روش های حل این این مشکل استفاده از WDR است .

WDR یعنی چه؟

واژه ی WDR کوتاه شده ی اصطلاح علمی Wide Dynamic Range است که به زبان فارسی به معنی ” بازه دینامیکی وسیع ” می باشد. در ادامه توضیح خواهیم داد که این اصطلاح چیست و وجود آن در دوربین ها مداربسته چه تاثیری دارد .

بازه دینامیکی ( Dynamic Range ) چیست؟

بازه دینامیکی به این معناست که هر دوربین در هر سطح از نور چه مقدار توانایی در دریافت و نمایش تصاویر را دارد هر چه این بازه بزرگتر باشد توانایی دوربین نیز بیشتر است . این مقدار بر حسب دسیبل ( dB ) محاسبه میشود .

روش کار WDR :

دوربین های مداربسته ای که به WDR مجهز شده اند برای کار از دو  CCD استفاده میکند . CCD یا Charge-coupled device که معنی دستگاه بار جفت شده میباشد درواقع یک حسگر تصویر است. در این روش دو حسگر با سرعت های بالا و پایین تصویر را پیمایش میکنند . در نتیجه دو تصویر از دو حسگر به وجود می آید یکی با مدت زمان نوردهی زیاد و یکی با مدت نوردهی کم که در انتها آن دو تصویر باهم ترکیب شده و تصویر مطلوبی به ما ارائه می دهد .

تفاوت وجود و یا عدم وجود WDR در دوربین های مداربسته :

دیدگاهتان را بنویسید