افزایش محبوبیت رمزارز Chia می‌تواند منجر به کمبود هارد دیسک و SSD در جهان شود - HDD Chia Crypto
افزایش محبوبیت رمزارز Chia می‌تواند منجر به کمبود هارد دیسک و SSD در جهان شود

هارد دیسک و رمزارز Chia

با ظهور رمزارز Chia یا چیا، ماینرها در چین به فضاهای ذخیره‌سازی شامل هارد دیسک و حافظه SSD هجوم برده‌اند و آن‌ها را می‌خرند که این موضوع می‌تواند در آینده باعث کمبود این سخت افزارها در جهان شود.

برخلاف رمزارزهای بازار، شما Chia را به وسیله پردازنده، کارت گرافیک یا ASIC استخراج نمی‌کنید و بجای اینکار به سراغ فضای ذخیره‌سازی می‌روید که می‌تواند هارد دیسک یا حافظه SSD باشد.

در حال حاضر Chia برای خرید و فروش در دسترس نیست، بنابراین برای احتکار هارد دیسک و SSD خیلی زود است، با این حال ظاهرا ماینرها از چنین منطقی پیروی نمی‌کنند.

Chia از مدل فضا و زمان استفاده می‌کند و به عنوان یک رمزارز دوستدار محیط زیست از راه می‌رسد. «برام کوهن» که برای خلق «بیت‌تورنت» شناخته می‌شود، چیا را توسعه داده تا از فضای ذخیره‌سازی خالی دستگاه‌ها استفاده کند. علت چنین رویکردی، مصرف پایین‌تر انرژی توسط هارد دیسک‌ها و حافظه‌های SSD و همچنین قیمت پایین‌تر آن‌هاست.

حالا گزارش جدیدی منتشر شده که از خرید گسترده هارد دیسک‌ها با ظرفیت ۴ تا ۱۸ ترابایت خبر می‌دهد. ماینرها با هجوم به این سخت افزار می‌توانند در نهایت باعث کمبود آن و افزایش چشمگیر قیمتش شوند. انتظار می‌رود در هنگ کنگ قیمت هارد دیسک و SSD افزایشی ۲۶ تا ۷۷ دلاری را تجربه کند.

هارد دیسک
هارد دیسک

 

چیا

به علت نحوه عملکرد Chia، حافظه‌های SSD حرفه‌ای نسبت به نمونه‌های مصرفی برای استخراج انبوه کارایی بالاتری دارند. یکی از تولیدکنندگان چینی حافظه SSD به نام «Jiahe Jinwei» به تازگی اعلام کرده تمام حافظه‌های SSD NVMe M.2 با ظرفیت ۱ و ۲ ترابایت این کمپانی فروخته شده‌اند.

این شرکت می‌خواهد برای جلوگیری خرید آن‌ها توسط ماینرها، یک محدودیت درنظر بگیرد.

هارد دیسک

تقاضا به اندازه‌ای بالاست که این کمپانی چینی می‌خواهد تولیداتش را افزایش دهد و حتی ظاهرا مشغول توسعه حافظه SSD مخصوص برای عملیات‌های استخراج رمزارز است.

حافظه SSD مصرفی برای استخراج رمزارز چیا مناسب است، اما ماینرهای حرفه‌ای باید به سراغ نمونه‌های حرفه‌ای‌تر و با حجم بالاتر بروند، بنابراین حافظه‌های سازمانی یا مخصوص دیتاسنترها را می‌خرند.

تا به امروز رمزارزها زیادی وارد بازار شده‌اند و پس از مدتی بخش بزرگی از ارزش خود را از دست داده‌اند. با این حال، چندین سال پیش بیت کوین چندان مورد توجه افراد نبود و حالا ارزشی بیش از ۵۰ هزار دلار دارد. بنابراین شاید چنین سرنوشتی در انتظار چیا هم باشد و البته پس از کمبود چیپ‌ها، جهان اینبار با کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه شود.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج رمزارز Chia از طریق ویندوز

همان طور که گفته شد برای استخراج چیا به کارت گرافیک نیازی ندارید اما در هر صورت باید یک سری تجهیزات محیا باشد که در ادامه آن ها را بیان می کینم.

لازم به ذکر است که شما با سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک اواس قادر به استخراج چیا بوده و فرقی ندارد کدام یک از این سیستم عامل ها روی کامپیوتر شما نصب باشد. اما توصیه می کنیم برای این منظور از کامپیوترهای جدید تر و حافظه های SSD استفاده نمایید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که نیازی نیست یک کامپیوتر جداگانه برای استخراج رمزارز Chia در نظر بگیرید بلکه می توانید از کامپیوتری که همیشه از آن استفاده می کنید و کارهای روزمره خود را با آن انجام می دهید، بهره ببرید. چون پس آن که نحوه استخراج رمزارز Chia با کامپیوتر و نحوه اجرای برنامه آن را یاد گرفتید، می توانید در بک گراند صفحه خود به فارمینگ آن بپردازید. توصیه می شود بین دو گزینه کامپیوتر و لپ تاپ از کامپیوتر استفاده نمایید چون جابجایی لپ تاپ به همراه درایوهای اکسترنال چندان راحت نیست.

در ابتدا بایستی یک حافظه SSD با ظرفیت 250 یا بیشتر فراهم باشد. (امکان استفاده از حافظه های SSD خارجی نیز وجود دارد.) اگر سیستم شما از فضای باز کمتر از 250 گیگابایت بهره می برد بهتر است کارت حافظه قابل حمل  Samsung T7 Portable SSDمورد استفاده قرار دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره حافظه های SSD مقاله “حافظه SSD چیست و تفاوت آن با هارد HDD ” را مطالعه نمایید.

هم چنین یک کارت حافظه اکسترنال HDD با حافظه بالا نیاز است که توصیه می شود حداقل از هارد 18 ترابایتی استفاده نمایید. در نهایت به نرم افزار Chia Blockchain نیاز دارید.