دوربین مداربسته 360 درجه یا چشم ماهی چیست؟ - مداربسته 360 درجه یا چشم ماهی چیست؟
دوربین مداربسته 360 درجه یا چشم ماهی چیست؟

دوربین چشم ماهی چیست؟

در واقع یک دوربین عادی شبکه هستند که به لنز fisheye مجهز شده و قابلیت دریافت تصاویر دایره ای در تمامی جهت ها را دارد.

این دوربین ها می توانند در محیطهای وسیع هم سطح تصویری بسیار مناسب در تمامی جهات برای شما ایجاد کنند. این قابلیت می تواند لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین برای پوشش دادن یک محیط را از بین ببرد.

استفاده از این دوربین ها در محیطهایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که دوربین ها چشم ماهی معمولا فاقد دید در شب هستند و در نور کم نیز تصویر مناسبی ایجاد نخواهند کرد پس بهتر است از نور محیطی مناسب در محل نصب دوربین اطمینان حاصل کنید.

زاویه دید دوربین :

زاویه دید دوربین چشم ماهی با توجه به ثابت بودن لنز آنها همواره ثابت است. برای گرفتن بهترین زاویه دید از دوربین های چشم ماهی باید حتما انها را در ارتفاعی مناسب نصب کرد. نصب این دوربین ها در ارتفاع کمتر از 3 متر بر روی سقف توصیه نمیشود.

چه محل هایی نمی توان از دوربین های چشم ماهی استفاده کرد؟

• کم بودن یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع سقف: با توجه به نوع دید لنز این دوربین های معمولا ارتفاع بین 3 تا 6 متر بهترین تصویر را برای شما ایجاد میکنند. در صورت کم بودن یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع شما تصویر مناسبی از محل نخواهید داشت.

• هم سطح نبودن سقف: سقف محل نصب دوربین باید تا جای ممکن هم سطح باشد. هم سطح نبودن سقف باعث خواهد شد شما بخش زیادی از زاویه دید دوربین خود را از دست دهید.

• کم بودن نور محیط: با توجه به فاصله کانونی کم لنز ۱.۶میلی متر این دوربین ها و شکل لنز آنها این دوربین ها معمولا به نور بیشتری نسبت به دوربین های دیگه نیاز دارند. استفاده از این دوربین ها در محیطهای کم نور توصیه نمی شود.

• محیطهای بیرونی: دوربین های چشم ماهی عموما ضدآب نیستند و لنز آنها نیز به شدت به گرد و غبار حساس است. به صورت کلی استفاده از این دوربین ها در محیطهای بیرونی توصیه نمی شود.