رمزارز Chia چیست و چرا می‌تواند بازار هارد دیسک را با بحران مواجه کند؟

هارد دیسک و رمزارز چیا

در ماه‌های اخیر قیمت رمزارزها افزایش چشمگیری داشته و افراد بی‌شماری وارد این بازار شده‌اند. اکثر این رمزارزها با فشار روی پردازنده و کارت گرافیک استخراج می‌شوند، اما حالا رمزارزی در مرکز توجه قرار گرفته که وابستگی به این قطعات ندارد. این رمزارز چیا یا Chia نام دارد و می‌خواهیم در این مطلب نگاه دقیق‌تری به آن داشته باشیم.

جهان با کمبود تراشه دست و پنجه نرم می‌کند و هجوم ماینرها به کارت‌های گرافیک، یک بحران در این بخش ایجاد کرده. حالا رمزارز چیا می‌تواند چنین مشکلی را برطرف کند، اما از سوی دیگر یک بحران جدید به وجود آورد.

شبکه چیا که توسط خالق «بیت‌تورنت» یعنی «برام کوهن» شکل گرفته، برای استخراج کوین‌ها از فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کند و به سراغ قطعات با مصرف انرژی بالا مانند کارت‌های گرافیک و ASICها نمی‌رود. اگرچه چنین رویکردی برای گیمرها خبر خوبی محسوب می‌شود، اما برای بازار هارد دیسک و حافظه SSD می‌تواند یک کابوس باشد.

هارد دیسک
هارد دیسک

 

بیت کوین که باارزش‌ترین رمزارز جهان محسوب می‌شود و قیمتش برای مدتی توانست به بالای ۶۰ هزار دلار برسد، انرژی زیادی مصرف می‌کند. ظاهرا انرژی مورد استفاده برای استخراج آن بیش از مصرف یکساله برق در آرژانتین است. همین موضوع می‌تواند مسیر را برای رمزارز جدیدی که دوستدار محیط زیست است، هموار کند.

این رمزارز جدید باید انرژی کمتری مصرف کند و فشار کمتری به بازار تراشه‌ها بیاورد تا گیمرها دیگر برای دسترسی به کارت‌های گرافیک جدید و قدرتمند، چندین ماه منتظر نمانند. اینجاست که رمزارز Chia وارد می‌شود.

رمزارز چیا و بحران در بازار هارد دیسک

اگرچه رمزارز Chia نسبت به رمزارزهای دیگر مزایای زیادی دارد و انرژی کمتری مصرف می‌کند، اما نگرانی دیگری میان کارشناسان شکل گرفته و آن، کمبود شدید هارد دیسک و حافظه SSD است. بنابراین کاربران عادی و گیمرها دوباره با مشکل مواجه می‌شوند و نمی‌توانند برای سوار کردن کامپیوتر موردنظرشان، به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

رمزارزهایی مانند بیت کوین و دوج کوین برای تایید تراکنش‌ها و معاملات از قدرت محاسباتی خام یا سیستمی به نام «اثبات کار» (Proof of Work) استفاده می‌کنند. این محاسبات توسط ماینرها انجام می‌شوند که برای چنین کاری قدرت کارت‌های گرافیک و سایر سخت‌افزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها برای تایید و ایمن‌سازی شبکه در این فرایند، پاداش می‌گیرند. در مقابل شبکه چیا روی اثبات فضا و زمان اجرا می‌شود.

این مدل جدید به استفاده از فضای ذخیره‌سازی بجای قدرت پردازشی برای ایمن‌سازی شبکه وابسته است. در حقیقت ماینرهایی که فضای ذخیره‌سازی خود را در اختیار Chia قرار می‌دهند، پاداش می‌گیرند. این فرایند از ماینینگ یا استخراج سایر رمزارزها با تجهیزات خاص متفاوت است و شما با هر وسیله‌ای می‌توانید به سراغ دستیابی به چیا بروید.

 

 

رمزارز چیا
رمزارز چیا

 

از لپ‌تاپ و کامپیوتر گرفته تا گوشی‌های هوشمند می‌توانند به عنوان مزرعه رمزارز چیا مورد استفاده قرار بگیرند. هرچقدر فضای بیشتری در اختیار Chia قرار دهید، احتمال دریافت پاداش یا دستیابی به پاداش ارزشمندتر، بیشتر می‌شود.

اگرچه چیا هنوز وارد بازار نشده و معاملات آن کلید نخورده، اما رشد چشمگیر بازار رمزارزها باعث شده ماینرها به چنین بازاری هجوم ببرند. ماینرهای چینی برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند و شروع به خرید گسترده هارد دیسک و حافظه‌های SSD کرده‌اند که همین موضوع می‌تواند به شکل‌گیری بحرانی جدید در این بازار و افزایش چشمگیر قیمت‌ها منجر شود.

در کشوری مانند هنگ‌کنگ، انتظار می‌رود در آینده نزدیک قیمت هارد دیسک‌ها و حافظه‌های SSD افزایشی در محدوده ۲۶ تا ۷۷ دلار را تجربه کنند. علاوه بر این، هارد دیسک‌های ۴ تا ۱۸ ترابایتی هم در بازار این کشور به سختی پیدا می‌شوند و اکثر آن‌ها فروخته شده‌اند.

با توجه به وضعیت کنونی، به نظر می‌رسد تولیدکنندگان در آینده نزدیک با مشکل بزرگی مواجه می‌شوند و سرنوشت کارت‌های گرافیک انویدیا و AMD در انتظار بازار هارد دیسک‌ها و SSD باشد. تولیدکنندگان باید میزان تولیدشان را افزایش دهند تا پاسخگوی تقاضای بازار باشند، اما پس از مدتی دیگر نمی‌توانند چنین روندی را ادامه دهند و تقاضا از تولید پیشی می‌گیرد. در حال حاضر ظرفیت حافظه این رمزارز به یک اگزابایت رسیده است.

آیا رمزارز چیا در بازار موفق می‌شود؟

در حال حاضر نمی‌توان درباره موفقیت رمزارز چیا در بازار اظهارنظر دقیقی کرد، اما با توجه به رویکردی که دارد و همچنین استقبال بالا پیش از شروع معاملات، احتمالا می‌تواند به یکی از بازیگران مهم بازار رمزارزها تبدیل شود.

البته این احتمال وجود دارد که کاربران تنها بخاطر اینکه بازار رمزارزها در ماه‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و البته شاید چندین سال پیش هیچ فردی فکر نمی‌کرد روزی بیت کوین با قیمتی بیش از ۵۰ هزار دلار معامله شود، به هارد دیسک‌ها و حافظه‌های SSD برای دسترسی به چیا هجوم برده‌اند.

هارد مخصوص دوربین مداربسته
هارد مخصوص دوربین مداربسته

 

در نهایت گذر زمان و شروع معاملات همه چیز را مشخص خواهد کرد، شاید افرادی که هم اکنون آینده بازار سخت افزار را تهدید می‌کنند، در سال‌های آینده به ثروت کلانی دست پیدا کنند. البته عکس آن هم ممکن است و چنین افرادی نه تنها سرمایه کنونی خود را نابود می‌کنند و بازار را در معرض کمبود شدید قرار می‌دهند، بلکه در آینده هم سود زیادی به جیب نخواهند زد.